Jak správně nabrousit nůž

 

Ať už jste sběratelem kapesních nožů, nebo máte doma jeden dva kousky, když pracujete na zahradě nebo vyrazíte do přírody – ve všech případech platí, že bez pořádného ostří není nůž tím pravým pomocníkem. Jak ale kapesní nože nabrousit? Máme pro vás pár zajímavých vychytávek.

 

Úprava ostří od klasických kuchyňských nožů se u kapesního nože nijak neliší. K nabroušení můžete využít nejrůznějších brousků či kamenů, k doostření, vyleštění a udržování ostří ocílek. Představa, že si však do lesa sbalíte ke kapesnímu noži čtyřiceticentimetrovou ocílku či dva těžké brusné kameny, je spíše úsměvná. Existují však elegantní a praktické doplňky ke kapesním nožům – a to i ze světa broušení.

Velikost plnícího pera

Malý, ale šikovný. Například tento brousek o velikosti plnicího pera obsahuje brusný kámen a přetahovací kameny. Nezabere místo a použití je snadné. Hřbet nože natočíte směrem ven, aby brusný úhel dosahoval velikosti přibližně 20 stupňů. Řezné ostří po obou stranách s jistotou několikrát přetáhněte přes brousek. Tlačit nemusíte, stačí lehce.

brousekduo