Victorinox kapesní nože aneb Opravdu víte vše?

Nejen pro fajnšmekry jsme připravili tento článek, který o kapesních nožích Victorinox prozradí nové zajímavosti. Pobavíme se o tvrdosti čepelí a podíváme se na šikovnost pružin.

Trocha čísel o tvrdosti

Při výrobě čepelí se používá speciální chrom - molybdenová ocel. Po zakalení při 1040°C a popuštění při 160°C mají čepele tvrdost 56 RC (RC = jednotka tvrdosti měřená Rockwellovou metodou). Pilky na dřevo, nůžky a pilníky na nehty mají tvrdost 53 RC, šroubováky, otvíráky konzerv a šídla 52 RC a vývrtky 49 RC.

Pilka a pilník na kov jsou kaleny a tvrdě chromovány, takže je s nimi možné pilovat železo i ocel. Meziplochy jsou od roku 1951 vyráběny z hliníkové slitiny. Tím jsou nože lehčí a příjemněji se nosí v kapse u kalhot. Dříve se meziplochy vyráběly z alpaky. Nýty a růžice jsou zhotovovány z mosazi a střenky z cellidoru a polyamidu.

Tlak pružiny až 300 kg

To úžasné na kapesních nožích Victorinox, co bylo od začátku klíčem k úspěchu, byla mnohostrannost použití pružin. Díky šesti čepelím na pouhých dvou pružinách vznikl dnes kultovní, lehký a elegantní důstojnický nůž.

Pružina tlačí silou asi 12 kg na velkou čepel a na opačné straně silou přibližně 8 kg na malou čepel. Těchto celkových 20 kg tlačí zase zpátky na vývrtku. To znamená při dvou pružinách, resp. šesti tlačných místech, celkem asi 70 kg tlaku pružiny. K silnému zaklapnutí čepele je potřeba právě tolik tlaku, protože převodový poměr mezi osou a tlačným místem je 1:20. U modelu „Swiss Champ“ s 8 pružinami, resp. 24 tlačnými místy, je potom tlak pružiny celkem 300 kg.

Jen si představte tu sílu na tak drobném výrobku, jako je skládací nůž.